Miks tahavad lapsed suhelda omaealistega tänaval?

23.märts 2020

Mind panevad väga muretsema pildid ja artiklid, kus räägitakse, et õpilased kogunevad tänavatel ja platsidel. Kuid selleks on ju põhjused olemas.

Kirjutan oma arvamuse ettevaatavalt, sest kardan, et kui kodusolemise piirangud kestavad kaua aega, peaks kõik – nii vanemad kui õpetajad – seda tüdimist ennetama.

Iga inimene suudab lühikest aega tegutseda tublilt, aga pikema aja eduka tegutsemise jaoks on vaja, et “tass” oleks vähegi täis. Täiskasvanu peaks suutma ise oma “tassi täita”. Samas väga paljud, kes on harjunud koos teistega olema, võivad seda mitte suuta. See puudutab ka õpetajat, kes vajab pidevat tuge ja meeskonnatööd.

Lapsed ei suuda ise oma tassi täita ja eriti veel need lapsed, kel pole kodus sellist vanemat, kes neid siinkohal aitaks ja toeks oleks. See tähendab, et õpetaja kõige olulisemaks ülesandeks on praegu olla õpilasele toeks.

Sellistes olukordades on õppimine – lihtsalt ajatäide! Huvitav õppimine koos hoolimisega annab õpilasele võimaluse olla toetatud, mitte tunda hirmu ega tahta põgeneda kõigest sellest tänavale. Selline olukord, kus lapsed hakkavad õpetaja kontaktikanali otsast riburadapidi ära kukkuma, näitab, et õpetaja ei mõista järgmist – õppida on sellistes seisudes keeruline kõigil, kellel koolis õppimine polnud meelistegevuseks.

Nüüd saab teha igale õpilasele oma õppimise plaani ja siis motiveeritud hakkavad ise ennast innustama. Tunnustus, tunnustus on paljudele esmatähtis – isegi väga väike negatiivne märkus või hinne (v.a. tunnustav ja motiveeriv!) võib olla viimane tilk karikasse, loobumiseks või sügavama mure tekkeks lapsel.

Palun ärge hinnake töid ega kommenteerige halvasti – palun tunnustage! Aga kõige olulisem on küsida ja kuulata – kuidas teie õpilastel läheb. Kõige hullem on lapse üksinduse tunne ja see tekib kergesti, kui vanematel on vähegi stressi olemas või nad pole saanud oma lapsega juba varem head kontakti.

Õpetajad ja tugispetsialistid – ainult teie suudate hoida lapsi kodus huvitavalt tegutsemas, kui teil vähegi autoriteeti ja hoolimist on olemas. Muidu näete üsna pea, et teie klassi õppidasoovijate hulk hakkavad jõudsalt vähenema.

Jõudu ja tarkust ja hoolimist! Ja olge terved! 🙂